Návštěva družební školy z Nitry

14. 10. 2015

Družba mezi Kroměříží a slovenskou Nitrou trvá již řadu let. Před více než dvaceti lety probíhala družba i na úrovni základních škol. Žáci i učitelé Základní školy Slovan Kroměříž se rozhodli, že se pokusí družbu mezi školami opět obnovit.

Ve středu 7. 10. 2015 přijelo ze Základní školy Nábrežie mládeže z Nitry 35 dětí, pro které jsme připravili bohatý sportovní, kulturní i společenský program. Po slavnostním přivítání ve školním klubu a obědě ve školní jídelně byla pro naše hosty připravena prohlídka dominanty našeho města – kroměřížského zámku. Následovala komentovaná prohlídka města v dobových kostýmech pod vedením Mgr. Evžena Petříka, zpestřená ukázkou dobových zbraní a vystoupením mistra kata. Slovenští hosté byli naším městem i jeho historií uchváceni. Po slavnostní večeři, kterou servírovali ve školní jídelně žáci 8. A třídy, jsme se přesunuli do hudebny školy, kde si pro naše hosty připravili žáci školního klubu skvělé vystoupení zakončené koncertem kytarového souboru. Čtvrtek byl věnován především sportu a byl zahájen atletickým čtyřbojem. Žáci z Nitry si poměřili síly se sportovci všech kroměřížských škol. Sportovní štěstí přálo domácím reprezentantům, atletům a atletkám ze Slovanu se dařilo. Ti, kdo nesportovali a nefandili, šli obdivovat krásy kroměřížské Květné zahrady. Po slavnostním rozloučení a předání si dárků odjeli naši hosté plni dojmů na Slovensko. Jsme moc rádi, že se nám družební setkání vydařilo. Atmosféra byla natolik přátelská, že už se nemůžeme dočkat, až se za našimi novými přáteli vypravíme do Nitry. Plánujeme jarní turistické setkání. Chceme pokračovat v budování přátelských vztahů dvou blízkých národů.

Žáci a učitelé ZŠ Slovan Kroměříž

Fotografie si můžete prohlédnout v galerii.

Článek jednoho ze slovenských kolegů si můžete prohlédnout zde.