Žáci ekologického semináře pomáhali při sběru jablek

19. 10. 2017

V rámci příprav jablečného dne proběhl sběr jablek pro účely výroby moštu k ochutnávce. Této aktivity se ujaly dne 18.10. děti 7. tříd ekologického semináře základní školy Slovan, s paní učitelkou Mgr. Radkou Petříkovou.. Děti se opravdu snažily a během 2 hodin se jim podařilo nasbírat přes 400 kg jablek. Za tuto aktivitu patří jim i paní učitelce velké poděkování.

Přečtěte si článek pana Ing. Posoldy, který celou akci zašťiťoval:

Sběr proběhl s laskavým svolením firmy VaK, v sadech za Podzámeckou zahradou a v katastru obce Miňůvky, které jsou chráněny jako prameniště pitné vody. Na těchto plochách jsou vysokokmenné ovocné stromy staršího sortimentu odrůd, jako je ´Baumannova reneta´, ´Strýmka´ ´Malinové hornokrajské´ a některé další.

V letošním roce bohužel stromy příliš nezaplodily a tak se sběr uskutečnil jen z několika stromů odrůdy Strýmka´. V minulosti se hojně tato odrůda vysazovala, pro svoji vysokou plodnost a odolnost mazu, chorobám i škůdcům. Chuťovými vlastnostmi až tolik nevyniká mezi jinými odrůdami.

V této souvislosti bylo zajímavé sledovat názory dětí při sběru ovoce. Potvrdilo se pravidlo, že nejvíce chutná to ovoce, které si můžeme utrhnout přímo ze stromu. Mnohé z dětí sdělovaly svoje překvapení, jak jim odrůda ´Strýmka´ chutná. Toto zjištění je o to radostnější při skutečnosti, že plody této odrůdy vynikají i po stránce hodnoty antioxidačních vlastností, kterými až trojnásobně převyšuje prošlechtěné komerčně pěstované odrůdy, běžně nabízené v obchodní síti.

Obsah vitamínu ´C´ je srovnatelný s citrusovými plody Bylo by žádoucí takovéto jabloně vysázet na školní zahrady, tak aby z nich mohli mít užitek děti i učitelé. V areálu školy Slovan se výsadba docela nabízí v místě, kde v současnosti dožívá řada jehličnatých stromů ze strany ulice Zeyerovy, na plochách školních pozemků.

Celý článek naleznete zde, fotografie jsou umístěny v galerii